Urodziny obchodzi 1 wzorkowiczka!
31192 wzorkowiczek dodało 19287 zdjęć do galerii!

JAK DBAC O WZROST I LADNY WYGLĄD NATURALNYCH PAZNOKCI?

Dodano: 2008-05-25 19:31:45, Odsłon: 12683 , Ocena: 5/5,

JAK DBAĆ O WZROST I ŁADNY WYGLĄD NATURALNYCH PAZNOKCI?


Ponieważ miejscem wzrostu paznokcia jest korzeń, ogromnie ważne jest dbanie o tę jego część. Pobudzanie korzenia przez regularne masowanie go przy użyciu kremu lub oliwy może korzystnie wpłynąć na płytkę paznokciową. Warto też wpuszczać kroplę oliwy pod wolny brzeg paznokci, gdyż dzięki temu nie wysychają

Na wzmocnienie lub osłabienie paznokci wpływa także sposób ich piłowania bądź obcinania. Zaleca się piłowanie od brzegu ku środkowi. Pamiętaj, że spiłowanie kącików paznokcia również go osłabi. Przybierze on kształt spiczasty, a taki jest najsłabszy, gdyż nie ma oparcia z boku. Chcąc mieć mocne krótkie paznokcie, trzeba pozwolić, żeby rosły prosto mniej więcej do półtora milimetra po bokach, po czym nadać im pilnikiem owalny kształt opuszki palca

Kobiety czasem chcą mieć trochę dłuższe paznokcie. Ale tu słowo przestrogi. Zbyt długie paznokcie niepotrzebnie przyciągają uwagę, a także utrudniają wykonywanie codziennych prac. Zachowaj więc zrównoważony pogląd na tę sprawę. Paznokcie będą wtedy spełniać swą funkcję i wywierać dobre wrażenie na innych.

Zdaniem specjalistów nigdy nie należy czyścić paznokci ostrym narzędziem. Może ono uszkodzić obrąbek naskórkowy podpaznokciowy, tkankę pod wolnym brzegiem, która szczelnie zabezpiecza spód paznokcia. Naruszenie jej grozi nawet odłączeniem paznokcia od macierzy i infekcją. Do czyszczenia paznokci używaj miękkiej szczoteczki.

Mocne i zdrowe paznokcie do pewnego stopnia są dziedziczne. Właśnie dlatego u jednych bywają mocne i elastyczne, a u drugich suche lub łamliwe. Ale bez względu na to, w jakim stanie są twoje, możesz poprawić ich wygląd nieprzesadnymi, regularnymi zabiegami. Pomoże ci w tym znajomość budowy i roli paznokci oraz sposobów właściwej pielęgnacji. Mądre wykorzystanie tych wiadomości przyniesie dobre wyniki.

Paznokcie są zbudowane głównie ze stwardniałych, martwych komórek zawierających keratynę — włókniste białko. Ich wzrost jest zależny od palca i od osoby. Przeciętnie wynosi 3 milimetry na miesiąc.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że paznokieć składa się z jednej części — płytki paznokciowej. Zapewne będziesz więc zaskoczony, gdy się dowiesz, że widocznych elementów można naliczyć znacznie więcej, nie mówiąc o tych, których nie widać. Przyjrzyjmy się bliżej budowie paznokcia.
1. Płytka paznokciowa. Jest to twarda blaszka, którą potocznie nazywamy paznokciem. Składa się z dwóch warstw, górnej i dolnej. Obie części mają odmienny układ komórek, rozrastających się z różną szybkością. Górna powierzchnia jest gładka, a dolna ma równoległe listewki, które odpowiadają listewkom macierzy paznokcia. U każdego człowieka są one inne, toteż mogą służyć do ustalania tożsamości.
2. Obłączek. Jest nim białawy półksiężyc u dołu płytki paznokciowej, widoczny nie na każdym palcu. Paznokieć wyrasta z małego obszaru żywej tkanki u podstawy płytki

paznokciowej, tak zwanego korzenia. Jest to najważniejsza część paznokcia. Obłączek stanowi końcowy element korzenia i widoczną część żywego paznokcia. Reszta płytki składa się z martwych komórek.
3. Wały paznokcia: boczny i tylny. Określenie to odnosi się do skóry okalającej płytkę paznokciową. Skóra ta tworzy fałd — nie kończy się przy płytce paznokciowej, lecz zachodzi pod spód i obejmuje wyrastający paznokieć. Wzmacnia i zabezpiecza okolice paznokcia.
4. Obrąbek naskórkowy paznokcia. W rzeczywistości rozpościera się on pod skórką. Jest to warstwa bezbarwnej złuszczającej się skóry, która przylega do grzbietu płytki paznokciowej.
5. Brzeg wolny. Część paznokcia rosnąca poza opuszką palca.
6. Obrąbek Tkanka ta tworzy pod wolnym brzegiem paznokcia wodoszczelne zabezpieczenie, chroniące macierz paznokcia przed infekcją.

Głównym składnikiem paznokci jest keratyna, pewnego rodzaju białka będący również budulcem zewnętrznej warstwy skóry. Paznokcie wyrastają z korzenia paznokcia, będącego fałdem skóry znajdującym się na końcu palców dłoni i stóp. Część paznokcia otaczająca korzeń jest grubsza od jego reszty i zwie się obłączkiem. Ma kształt półksiężyca, a jej biały kolor wynik z tego, że w tym miejscu paznokieć jest stosunkowo gruby. Reszta paznokcia jest niemal bezbarwna, zatem znajdująca się pod nią skóra jest dobrze widoczna. Brzegi paznokcia są chronione przez warstwę martwych skórek, grubszych wokół obłączka. Paznokcie są całkowicie pozbawione narządów zmysłów- nie czujemy nic podczas obcinania paznokci. Tylko wyrywanie ich powoduje ból, odczuwany w skórze. Paznokieć rośnie średnio z prędkością 0,5mm-1 mm na tydzień. Pod spodem paznokcia znajduje się łożysko.
W przeciwieństwie do powierzchni paznokcia, spodnia część jest zbudowana z żywych komórek. Nigdy nie powinno się odrywać lub gryźć skórek i paznokci. Zwyczaj ten może doprowadzić do infekcji, powodującej bolesne, wypełnione ropą obrzmienie zwane zanokcicą (paronychia). Jeśli podstawa paznokcia zostanie mocno uderzona, może dojść do uszkodzenia korzenia lub matrycy i w rezultacie cały paznokieć odpadnie.


Dołączyła: 2008-04-24 09:15:58

Kursy kosmetyczne

poczatki z pazurkami.;-)

zastanawiam sie jakie byly wasze pierwsze kroki z pazurkami..jak to wygladalo...

ZDROWE ODŻYWIANIE A NASZ WYGLĄD...

5 oznak zdrowia skóry ...

Sylwester nad morzem ;)

Łeba Party Camp 2013/2014!Sczegółowe info na stronie: www.lebapartycamp.plCena już od...

Dziewczyny !!!

Musze zwrocic malom uwage dziewczyny to nie sesja zdjeciowa tylko paznokciowa a wiec jak kazdy zaczn...

Szaleństwo kolorów - pomaluj swoje pazno

 Z myślą o ładnych, zadbanych paznokciach Soraya wypuściła na rynek nową se...

Jak pielęgnować stopy latem

Zadbane stopy są tak samo istotne jak nowa fryzura czy modna torebka. Piękne i wypielęgnowane do...

Tipsy - 10 pytań i odpowiedzi

Boom na ozdabiane wymyślnymi wzorami i malowane na wiele kolorów tipsy już minął. Ciągle jednak w...

Dlaczego kosmetyki uczulają?

Kosmetyki stanowią bardzo liczną linię produktów, które  służą d...

  • olcia 2008-05-29 21:35:15

    Brdzo ciekawi napisane, warto przeczytać emot emot brawo emotemot
  • olcia 2008-05-29 21:35:34

    ale pozjadałam literek :P
  • anita 2008-08-10 16:51:31

    <
© Copyright by Wzorki.pl   | sitemap Realizacja: NetVisage